Lekcje historii w Muzeum Deportacji w Radzionkowie

Lekcja historii w Muzeum Deportacji w Radzionkowie klas ósmych w listopadowe chłodne dni 2021 roku.
”przekroczymy plan produkcji w następnym kwartale”- takie napisy na bramach łagrów radzieckich witały nie tylko rosyjskich przeciwników Stalina. Często widzieli to mieszkańcy Górnego Śląska, którzy w imię „odpracowania” wyimaginowanych win Ślązaków zostali zmuszeni do ciężkiej pracy w rosyjskich kopalniach, fabrykach, hutach i kamieniołomach.
W ostatnim tygodniu listopada klasy 8a, 8b ,8c oraz 7a i miały okazję uczestniczyć w lekcji historii w Muzeum Deportacji- miejscu upamiętniającym wywózkę Górnoślązaków do ZSRS .
Zanim weszli do muzeum- zajrzeli do stojącego przed muzeum wagonu- „krowioka”. Głód, zaduch, brak tlenu w bydlęcym wagonie to jednak dopiero przedsmak piekielnego świata obozu….O czym mogli uczniowie usłyszeć od świadków tamtych wydarzeń. Uczniowie mogli wysłuchać nie tylko relacji świadków ich rodzin, ale również zobaczyć przedmioty, które służyły naszym rodakom w codziennym życiu. Motywy i działania władz sowieckich dokumentowane rozmowami z żywymi świadkami historii trudno zapomnieć i łatwo taka wiedzę utrwalić. Muzeum Deportacji idealnie pozwala uczniom wczuć się w czasy tuż po II wojnie światowej. Uczniowie „wsiadając „do wagonu którym deportowano Górnoślązaków w sposób symboliczny są w stanie przenieść się w czasie i poznać życie swoich przodków , zrozumieć działania ludzi w sytuacjach ekstremalnych. Podczas zapoznawania się z eksponatami uczniowie wypełniali karty pracy odpowiadając na pytania :Gdzie odbyła się konferencja Wielkiej Trójki? W jakich miejscowościach znajdowały się obozy przejściowe? W jakim wieku byli mężczyźni deportowani do ZSRR? Podaj liczbę deportowanych(według dzisiejszych ustaleń badaczy)? Wymień przynajmniej dwa miejsca na terenie ZSRR do których zostali przewiezieni deportowani?
Na zakończenie uczniowie mogli zapoznać się z listami
deportowanych mieszkańców z okolic Radzionkowa.
Joanna Czech i Barbara Zdebel