• Adam Staś

Święto Niepodległości w naszej szkole

„Przebudź się- jesteś wolny,

choćbyś jak ziemi duch

szedł dołem dookolny,

przebudź się, jesteś wolny,

zbudź tylko słuch”

 

- tym wierszem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, w wykonaniu Jakuba Posmyka, rozpoczęliśmy akademię z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. 101 lat temu nasi przodkowie cieszyli się z odzyskania wolności: „Nie ma <<ich>>. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze!” - przypomnieli słowa naszego premiera Jędrzeja Moraczewskiego prowadzący akademię Zosia Rożeńska, Maks Musioł i Kasia Słota. Po latach niewoli, grozy, lęku przed wrogiem i prześladowaniami, po latach walki, kiedy państwo polskie nie istniało na mapach Europy - przedstawionych przez duet Judyty Sapy i Marcela Soberskiego- nastała upragniona wolność i radość z odzyskanej, suwerennej Polski. Leon Rożeń scharakteryzował młodego człowieka, który dorastał z karabinem w ręku, świadomego, że wolność wymagała ofiar.

 

Pani Agnieszka Sitarz-Łata  przygotowała wraz ze szkolnym chórem najpopularniejsze utwory tego okresu, czyli „Szarą Piechotę” i „Legiony”. Odtworzyły one atmosferę tamtych czasów. Natomiast trio smyczkowe: Michał Posmyk, Zuzanna Posmyk i Michał Musioł, grając w przejmujący sposób „Rotę”, zakończyło akademię.

 Recytacja i muzyka miały zwrócić uwagę uczniów na rozumienie pojęcia „wolność”, o czym przypominała scenografia pani Małgorzaty Ligoń. Zapraszamy do galerii.

 

Reżyserki akademii: Joanna Czech i Dominika Siwiec

BIP SZKOŁY

BIP

Gościmy

Odwiedza nas 22 gości oraz 0 użytkowników.