• Adam Staś

Lekcja historii w Muzeum Deportacji w Radzionkowie klas szóstych w dniu 28 maja 2019.

W ostatnim tygodniu maja klasy szóste miały lekcję historii w Muzeum Deportacji- miejsce upamiętniające wywózkę Górnoślązaków do ZSRS .Przy dokonywaniu ocen historycznych niezbędne jest wskazanie uczniom na absolutną konieczność zebrania materiałów( często z różnych źródeł) i rozpoznawania tematu zanim dokona się oceny. Należy zaakcentować, iż nie można niczego oceniać „z góry”.

Opisując czyny czy wydarzenia poszczególnych ludzi należy omówić warunki, w jakich żyli, konieczne jest „odmalowanie”atmosfery tamtych czasów oraz objaśnienie, co było dla ówczesnych najważniejsze i jakie czynniki kształtowały ich światopogląd. W przeciwnym razie uczniowie będą oceniać postaci historyczne według swojego światopoglądu i zasad panujących współcześnie. Muzeum Deportacji idealnie pozwala uczniom wczuć się w czasy tuż po II wojnie światowej. Uczniowie „wsiadając „do wagonu , którym deportowano Górnoślązaków są w stanie przenieść się w czasie i uczyć się wartościowania działań różnych ludzi w sytuacjach ekstremalnych. Motywy i działania władz sowieckich dokumentowane rozmowami z „żywymi świadkami historii” trudno zapomnieć i łatwo taką wiedzę utrwalić. Uczniowie nie tylko mogli wysłuchać relacji ale zobaczyć przedmioty, którymi posługiwali się deportowani rodacy.

Na zakończenie , uczniowie mogli zapoznać się z listami deportowanych z okolic Radzionkowa. Galeria

Joanna Czech i Justyna Kozłowska

BIP SZKOŁY

BIP

Gościmy

Odwiedza nas 18 gości oraz 0 użytkowników.