• Adam Staś

Spotkanie klas szóstych z tarnogórskim okręgiem Rodziny Katyńskiej w dniu 10 czerwca 2019r.

Prawda o zbrodni katyńskiej i tysiącach innych popełnionych na „nieludzkiej ziemi”, miała pozostać tajemnicą, nigdy do końca niewyjaśnioną, ostatecznie przypisaną innemu zbrodniczemu systemowi. Przez kilkadziesiąt lat aparat propagandy sowieckiej zwalczał wszystkie możliwe próby dotarcia do prawdy o losach tysięcy polskich oficerów, żołnierzy, funkcjonariuszy Policji Państwowej, Straży Granicznej i Więziennej, Korpusu Obrony Pogranicza, którzy po 17 września trafili do więzień i obozów NKWD.

 

„Pamięć nie dała się zgładzić” pod takim hasłem odbyła się wystawa katyńska w Warszawie, natomiast w NASZEJ szkole mogliśmy zobaczyć jej fragmenty przygotowane przez gości Panią Profesor Krystynę Karczewską i Panią Krystynę Zatoń- córki zamordowanych przez NKWD funkcjonariuszy. Wiadomości o wydarzeniach lat 1939-1945 znajdziemy w każdym podręczniku historii, dlatego ważniejsze od faktów historycznych były dla uczniów subiektywne relacje dotyczące szukania informacji o zaginionych. Władysław Karczewski był sędzią Sądu Powiatowego w Tarnopolu- przebywał w Kozielsku dowodem na pobyt są listy do żony, które są wspaniałym dowodem nie tylko miłości do rodziny, ale źródłem wiedzy o warunkach panujących w Kozielsku. Józef Urbańczyk był funkcjonariuszem służby więziennej w Tarnowskich Górach, ujęty przez NKWD w czasie kampanii wrześniowej w okolicach Lublina ,został zamordowany w Twerze. Uczniowie mogli usłyszeć jak żyło się żonom, matkom a szczególnie dzieciom po stracie najbliższych. W jaki sposób szykanowano tych, którzy chcieli poznać prawdę. W jakiej sytuacji życiowej znaleźli się po wojnie, kiedy zabrakło jedynego żywiciela rodziny. Te i inne ciekawe historie zainteresowały uczniów, którzy mogli zobaczyć zdjęcia z miejsc kaźni w Katyniu, zdjęcia pozostawionych przedmiotów- fajek, guzików, okularów znalezionych przy zamordowanych. Mogli usłyszeć list do żony, który w sposób przejmujący przeczytała córka. Spotkanie z przedstawicielami Rodziny Katyńskiej pokazało uczniom, że czasem człowiek gdy zdobędzie siłę staje się potworem a wartość człowieka należy nieraz mierzyć nienawiścią jego wrogów. Galeria.

Joanna Czech – nauczyciel historii

BIP SZKOŁY

BIP

Gościmy

Odwiedza nas 20 gości oraz 0 użytkowników.