Wycieczka kl. Va i VIa do Bochni

10 LISTOPADA 2017 roku dzień” wstał” bardzo wcześnie dla uczniów klasy Va, VIa i trójki uczniów z klasy Va bowiem czekała ich wycieczka do kopalni soli w Bochni i zamek w Wiśniczu. Pogoda nie była dla nas tak istotna ponieważ większość czasu i tak mieliśmy spędzić pod ziemią. Dla uczniów klasy VI wizyta w BOCHNI stała się okazją do powtórzenia wiadomości o czasach Kazimierza Wielkiego – spotkanie sam na sam z władcą przekonało uczniów ,że jego działalność słusznie nadała mu przydomek „Wielki”. Mogli się dowiedzieć dlaczego władcy polscy otrzymywali czasem dziwne przydomki np. Bolesław Wstydliwy, dlaczego św. Kinga została świętą. Uczniowie nie mieli okazji znudzić się lekcją historii w terenie ponieważ fakty historyczne przekazywane były w sposób jasny a materiał źródłowy łatwo dostępny i bardzo przekonywujący. Najwięcej frajdy sprawiła uczniom podziemna kolejka i zjazd pod ziemię ciemną windą. Największe wrażenie zrobiła sala kaplicy, natomiast najwięcej przyjemności gra w piłkę nożną na najniżej położnym boisku sportowym. Niestety trudno było jednoznacznie stwierdzić, kto wygrał ponieważ w ferworze walki często zmieniał się skład osobowy drużyn, liczyła się głównie gra, a nie kto z kim.

Jeśli ktoś miał ochotę to grał w ping ponga, chwilowo „komórki” odpoczywały, a uczniowie mogli przeprowadzić inhalację organizmu. Po wyjściu z kopalni wyruszyliśmy na krótki spacer na zamek w WIŚNICZU. Tutaj uczniowie poznali najpierw historię w formie przekazu ustnego- oglądali miejsca w których według podań -królowa Bona „pozbywała” się przeciwników politycznych. Ciekawa lekcja muzealna przybliżyła uczniom elementy architektury i kultury doby renesansu i baroku. Uczniowie dowiedzieli się dlaczego w okresie baroku popularne były obrazy natrumienne, dlaczego powstawały wtedy kaplice , kalwarie i jakie było ich znaczenie dla powracającej wojen szlachty. Lekcja muzealna zwróciła uwagę uczniów na rodzaje herbów, ich pochodzenie i rolę pałek w koronie- korona szlachecka miała 5 pałek, baronowska – 7, hrabiowska- 9. Historia nie tylko z wyobraźnią to się wszystkim podobało. Trudno się wracało z wycieczki – lekcje w terenie niestety nie zawsze możliwe….ale ….do zobaczenia w kolejnym ciekawym miejscu. Galeria.
Justyna Kozłowska, Iwona Bem Poźniak, Joanna Czech

BIP SZKOŁY

BIP

Gościmy

Odwiedza nas 12 gości oraz 0 użytkowników.