„Nojlepszy łosprawiacz”

29 października uczestniczyliśmy w gali parafialnego łosprawianio, czyli konkursu gwary śląskiej, organizowanego już od sześciu lat przez Parafię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rojcy. Każda kolejna odsłona to niezapomniane wrażenia, nowe pomysły i teksty coraz bardziej współczesne, historie osadzone w dzisiejszych realiach, opisane barwnym gwarowym językiem naszych babć i dziadków. My również włączyliśmy się w ten obecnie dominujący trend monologiem z życia szkoły. Zaprezentował go uczeń klasy siódmej Szymon Mikina. Swobodnie i gawędziarsko przedstawiona relacja z tego, co w szkole dzieje się po dzwonku na przerwę, dała naszemu reprezentantowi jedno z dwóch równorzędnych pierwszych miejsc.

Cieszymy się z wygranej, a Szymonowi gratulujemy sukcesu, tym bardziej, że poziom występów w opinii jurorów był bardzo wysoki. W tegorocznej edycji poza Szymonem nasza szkołę reprezentowała również Sandra Urbańczyk, uczennica klasy IVc oraz Piotr Mazurkiewicz z klasy Vb. Oboje debiutowali w tego rodzaju imprezie. Sandra wystąpiła w monologu o powszechnej jesiennej przypadłości, czyli „rymie”, a Piotrek zaprezentował publiczności „jokry w śląskiej godce”. Przesłuchania odbyły się 23 października w sali bankietowej przy kościele parafialnym w Rojcy pod bacznym okiem jury w składzie Helena Leśniowska, Aleksandra Kotulska, Joanna Cichy i Maria Osadnik, któremu przewodniczył – śląski pisarz, historyk i dziennikarz Marek Szołtysek. I choć nie wszyscy mogli zdobyć laury, bo to przecież konkurs, podczas niedzielnej gali w Centrum Kultury „Karolinka” każdy z uczestników za swój wkład w pielęgnowanie śląskiej godki został doceniony i nagrodzony. Na scenie wystąpili najlepsi, zaś wszyscy jak zwykle świetnie się bawili. Dowcipna konferansjerka p. Marysi Osadnik oraz p. Aleksandry Kotulskiej tudzież występy Małego Śłąska dopełniły reszty. Wszystkim uczestnikom jeszcze raz gratulujemy, a organizatorom dziękujemy za kolejną wspaniałą imprezę kulturalną. Zapraszamy do galerii.
Biblioteka szkolna

BIP SZKOŁY

BIP

Gościmy

Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.