Wycieczka do Śląskiego Ogrodu Botanicznego

Śląski Ogród Botaniczny jest najmłodszym ogrodem botanicznym w Polsce. Znajdziecie w nim wiele różnych kolekcji roślinnych. Są to np. kolekcja irysów, sadownicza, roślin energetycznych, drzew ozdobnych czy też dendrologiczna.
Zbiory roślinne służą także do ocalenia niektórych odmian. Tak jest w przypadku kolekcji sadowniczej, gdzie założyciele ogrodu zgromadzili na powierzchni 2,38 ha wiele tradycyjnych Polskich odmian jabłoni, gruszy,  wiśni czy też śliwy. 

Specjalnie z myślą o najmłodszych założono dział roślin energetycznych, w nim są prowadzone zajęcia o zastosowaniu i uprawie tych roślin. Nasadzono wiele roślin tzw. Energetycznych takich jak np. proso rózgowe, wierzba wiklina, wierzba wiciowa, miskant olbrzymi.

Najciekawsza jest jednak kolekcja dendrologiczna. W tej części ogrodu gospodarze zasadzili 69 odmian różnych roślin między innymi różaneczniki, azalie, dęby, magnolie, różnego rodzaju drzewa i krzewy iglaste.
W sąsiedztwie ogrodu są także liczne zabytki techniki i kultury lokalnej.
Uczniowie klas II i IV a zwiedzili nowe Centrum Edukacji na Sośniej Górze. Tu podziwiali kompozycję roślin. Z wieży widokowej obserwowali krajobraz pobliskich miejscowości. Niemałą atrakcją są też kolekcje drzew ozdobnych. W całym ogrodzie dominują ericaria prezentujące liczne rośliny wrzosowate. Ich piękne barwy przypominały, że jest już jesień!
Największą atrakcją był trzypoziomowy plac zabaw, gdzie świetnie bawiliśmy się pod czujnym okiem nauczycieli: pani J. Czech, I. Bem- Poźniak i J. Wieczorek. Mnóstwo tu huśtawek, bujaków, koników, zjeżdżalni różnych wielkości, jest nawet domek, w którym znajduje się stolik i ławeczek. Podłoże jest tarasowe, trzypoziomowe, składające się z piasku i trawy a większość elementów wykonana została z naturalnych materiałów, m.in. z robinii akacjowej. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii!

Jolanta Wieczorek

 

 

BIP SZKOŁY

BIP

Gościmy

Odwiedza nas 37 gości oraz 0 użytkowników.